Вибір зварювального електрода для початківця зварника може стати проблемою. Наприклад, який діаметр електрода потрібен під конкретну товщину металу або який зварювальний струм виставити для отримання міцного шва. Ми постараємося відповісти на всі ці питання.

Для початку, розберемося, що таке електрод і навіщо потрібна обмазка. Електрод являє собою металевий сердечник з особливим покриттям, яке називається обмазкою. У процесі зварювання сердечник плавиться, а обмазка при згорянні створює газову захист шва від шкідливого впливу кисню. Також в процесі зварювання формується захисний шлаковий шар – зварювальні ванни. Перш ніж приступати до зварювання, слід звернути увагу на кілька важливих моментів, а саме: на електродах не повинно бути ніяких механічних пошкоджень (інакше домогтися стабільної дуги не вийде), електроди повинні бути сухими (при довгому зберіганні в непристосованих для цих цілей місцях, електроди відволожуються і домогтися якісного шва з їх допомогою, буде неможливо). Вибираючи електрод, слід звернути увагу на склад сердечника, який повинен бути схожий зі зварюваним металом.

  • спеціальні електроди для вуглецевих, легованих, високолегованих сталей, електроди для роботи з нержавійкою, жаростійкими сталями, для роботи з алюмінієм і чавуном. Існує величезна кількість металів і їх сплавів. В основному, в домашньому побуті використовується конструкційна сталь невеликої товщини.

Вибір зварювального електрода для зварювальника-початківця може стати проблемою. Наприклад, який діаметр електрода потрібен під конкретну товщину металу або який струм зварити виставити для отримання міцного шва. Ми намагатимемося відповісти на всі ці питання.

Для початку розберемося, що таке електрод і навіщо потрібна обмазка. Електрод є металевим сердечником з особливим покриттям, яке називається обмазкою. В процесі зварювання осердя плавиться, а обмазка при згорянні створює газовий захист шва від шкідливого впливу кисню. Також у процесі зварювання формується захисний шлаковий шар – зварювальні ванни. Перш ніж приступати до зварювання, слід звернути увагу на кілька важливих моментів, а саме: на електродах не повинно бути ніяких механічних пошкоджень (інакше досягти стабільної дуги не вийде), електроди повинні бути сухими (при тривалому зберіганні в непристосованих для цього місцях, електроди відволожуються і досягти якісного шва з їх допомогою, буде неможливо). Вибираючи електрод, слід звернути увагу на склад сердечника, який повинен бути схожий на метал, що зварюється.

Існують спеціальні електроди для вуглецевих, легованих, високолегованих сталей, електроди для роботи з нержавійкою, жаростійкими сталями, для роботи з алюмінієм та чавуном. Існує безліч металів та його сплавів. В основному в домашньому побуті використовується конструкційна сталь невеликої товщини.

Розрізняють чотири типи покриттів: основний, рутиловий, кислий та целюлозний. Основне та рутилове покриття використовується для зварювання на постійному струмі. Дані види покриттів використовують при зварюванні особливо відповідальних конструкцій, де потрібна максимальна якість зварного з'єднання. Рутилові електроди підійдуть для зварювання на постійному або змінному струмі. Вони відрізняються легким підпалом та малою кількістю розбризкування металу. При використанні електродів з кислим покриттям можна домогтися легкого відділення шлаку, проте користуватися такими електродами в замкнутому просторі – не рекомендується.

Найбільш поширені електроди з основним (УОНІ 13/55) та рутиловим (МР-3, АНО-36, АНО-21, АНО-4) покриттями для зварювання нержавіючої сталі.

Найпоширенішими електродами з основним покриттям є електроди УОНИ 13/55. Дані електроди призначені для вуглецевих та низьколегованих сталей. Для зварювання особливо відповідальних конструкцій, відрізняються пластичністю та стійкістю до ударних навантажень. Вироби, зварені УОНІ 13/55, можуть експлуатуватися в умовах низьких температур. До недоліків цих електродів слід віднести підвищену вимогу до чистоти кромок заготовок. Якщо кромки заготовок перед зварюванням не обробити і на них потрапить олія, вода або іржа, велика ймовірність появи зварювальних пір. УОНИ 13/55 призначені для зварювання постійним струмом зворотної полярності.

Поширеним представником рутилових електродів є електроди МР-3. Вони призначені для роботи з вуглецевими та низьколегованими сталями. Сильними сторонами даних електродів є зварювання як у постійному і змінному струмах, мале розбризкування металу, стабільність дуги переважають у всіх просторових положеннях.

Діаметр електрода підбирають орієнтуючись на товщину металозаготівлі. До певної товщини сталі застосовують електрод потрібного діаметра (див. таблицю нижче).

Товщина сталі, мм

1,5

2

3

4-5

6-12

от 13

Діаметр електрода, мм

1,6

2-2,5

2,5-3

3,2-4

4-5

5

Також варто звернути увагу на те, який струм необхідно виставити для електрода конкретного діаметру. Дану інформацію можна дізнатися на упаковці електродів. Або подивившись наступну таблицю:

Діаметр електрода

2 мм

2,5 мм

3 мм

4 мм

5 мм

Струм зварювання

55-65

55-80

70-120

130-160

180-210

Точних параметрів струму не існує, кожен зварювальник бачить процес по-своєму і в залежності від власних опущений, виставляє параметри струму. Завдання зварника настроїти пристрій таким чином, щоб робота була комфортною, а зварювальна ванна достатньою для провару і управління її краями.